Versus Medicus

Rodzaje chorób endokrynologicznych i rola układu endokrynnego

Prawidłowe funkcjonowanie układu endokrynnego jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, zaburzenia ze strony układu dokrewnego są bardzo częste, a zarazem trudne do rozpoznania. Wszelkie objawy sygnalizujące proces chorobowy powinny być impulsem do oznaczenia poziomu hormonów. Dużą rolę odgrywa więc profilaktyka oraz właściwe i szybkie postawienie diagnozy.

Rola układu endokrynnego

Układ endokrynny, poprzez wydzielanie hormonów, reguluje pracę tkanek, które mają wpływ na wszystkie układy organizmu. Chemiczne przekaźniki, jakimi są hormony, umożliwiają komunikację między komórkami w organizmie, co zapewnia utrzymanie optymalnych warunków wewnętrznych organizmu. Układ endokrynny, nazywany inaczej hormonalnym, dokrewnym czy wewnątrzwydzielniczym, tworzą gruczoły: podwzgórze, przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, szyszynka, nadnercza, trzustka, jajniki, jądra, grasica oraz komórki dokrewne przewodu pokarmowego. Zaburzenia homeostazy, czyli zrównoważonej produkcji hormonów, prowadzą do powstawania różnego rodzaju chorób endokrynologicznych.

Przyczyny chorób endokrynologicznych

Istnieje wiele przyczyn chorób endokrynologicznych, a najczęstsze wśród nich to: 

 • uwarunkowania genetyczne, 
 • zaburzenia rozwojowe gruczołów, 
 • zaburzenia naczyniopochodne, 
 • choroby nowotworowe, 
 • zapalenie wirusowe górnych dróg oddechowych, 
 • choroby zapalne, naciekowe przysadki czy podwzgórza, 
 • przebyte urazy, 
 • niedobór jodu, 
 • bakterie, 
 • grzyby, 
 • leczenie immunomodulujące, 
 • działanie niektórych leków. 

Wpływ na powstawanie chorób hormonalnych mają również uwarunkowania zewnętrzne: zanieczyszczenie środowiska, niezdrowy tryb życia, otyłość, palenie papierosów oraz stres. 

Rodzaje chorób endokrynologicznych

Choroby endokrynologiczne różnią się od siebie w zależności od tego, którego gruczołu dokrewnego funkcjonowanie zostało zaburzone. Generalnie wszystkie nieprawidłowości można sklasyfikować w dwóch rodzajach:

 • niedoczynność, kiedy narząd wytwarza zbyt małą ilość hormonów,
 • nadczynność, gdy wydzielana jest nadmierna liczba hormonów.  

Mimo, iż poszczególne rodzaje chorób wynikają z dysfunkcji konkretnego gruczołu, to szczególną rolę odgrywają hormony, produkowane przez komórki przedniego płata przysadki mózgowej i podwzgórza, ponieważ są odpowiedzialne za regulację wydzielania innych hormonów. Hormony tropowe produkowane przez przysadkę mózgową, zapewniają wewnętrzną równowagę hormonalną, działając na zasadzie sprzężenia zwrotnego, naprzemiennie pobudzając i hamując produkcję i pracę pozostałych hormonów.

Choroby tarczycy i przytarczyc 

Tarczyca jest gruczołem, który odpowiada za prawidłowy wzrost wzdłużny oraz właściwy rozwój i dojrzewanie organów wewnętrznych, reguluje metabolizm, wytwarza ciepło, a także wpływa na kondycję kośćca. Wydzielanie hormonów tarczycy trójjodotyroniny T3 i tyroksyny T4 kontrolowane jest przez trzy narządy: podwzgórze, przysadkę mózgową i samą tarczycę.  Trzeci z hormonów – kalcytonina, odpowiadający za kontrolowanie gospodarki wapniowej organizmu, produkowany jest głównie przez tarczycę. Hormony tarczycy w zasadzie są niezbędne do życia, a ich zaburzenia objawiają się w chorobach endokrynologicznych:

 • niedoczynności tarczycy – wytwarzanie zbyt małej ilości hormonów tarczycy
 • nadczynności tarczycy – produkcja hormonów przewyższająca zapotrzebowanie organizmu
 • zapaleniu tarczycy – wywołanym przez bakterie, grzyby, udar, niektóre leki, poród albo o podłożu genetycznym
 • nowotworach tarczycy – brodawkowaty, pęcherzykowy, rdzeniasty. 

Choroby nadnerczy 

Nadnercza zbudowane z rdzenia i kory są narządem parzystym, który odpowiada za prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Nadnercza wydzielają hormony: aldosteron, kortyzol, adrenalinę, noradrenalinę, dehydroepiandrosteron, odgrywające ważną funkcję regulacyjną w organizmie. Choroby endokrynologiczne wynikające z dysfunkcji nadnerczy to:

 • choroba Addisona – będąca następstwem uszkodzenia nadnerczy w wyniku chorób zakaźnych, nowotworów i zaburzeń metabolicznych. Pierwotna niedoczynność kory nadnerczy objawia się tu niedostatecznym wydzielaniem hormonów, a zwłaszcza kortyzolu
 • choroba Cushinga – pojawia się gdy nadnercza produkują zbyt dużą ilość glikokortykosteroidów. Mogą ją wywołać guzy nadnerczy albo przyjmowanie zbyt dużych dawek glikokortykosteroidów, zawartych w lekach przeciwzapalnych, przeciwalergicznych oraz immunosupresyjnych
 • zespół Conna – wynikający z zaburzeń wydzielania mineralokortykoidów, odpowiedzialnych za kontrolowanie objętości krwi i ciśnienia tętniczego, regulujących gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu
 • guz chromochłonny – przybierający niekiedy charakter złośliwy

Choroby podwzgórza i przysadki 

Wśród chorób hormonalnych, związanych z niewłaściwym funkcjonowaniem podwzgórza i przysadki wyróżnia się między innymi:

 • niedoczynność przysadki – będąca skutkiem urazów, zmian zapalnych czy zaburzeń wrodzonych
 • guzy przysadki o różnym stopniu inwazyjności – związane z zaburzeniami wydzielania prolaktyny, kortykotropiny, gonadotropiny
 • zespół nieadekwatnego (nadmiernego) wydzielania wazopresyny – odpowiadającej za gospodarkę wodną organizmu
 • moczówka prosta – wynikająca z niedoboru wazopresyny

Choroby trzustki 

Trzustka pełni w organizmie funkcję wydzielniczą, regulującą poziom glukozy we krwi oraz odpowiada za dostarczanie do jelita cienkiego enzymów trawiennych. Choroby hormonalne wynikające z zaburzenia funkcji endokrynnej i egzokrynnej trzustki to:

 • cukrzyca – będąca skutkiem zaburzeń wydzielania insuliny przez trzustkę lub powstawaniem oporności na działanie tego hormonu
 • złośliwy nowotwór trzustki.

Choroby jajników 

Jajniki to parzyste narządy rozrodcze kobiet, które warunkują płeć kobiecą, poprzez produkcję hormonów: estrogenu, progesteronu i relaksyny. Zaburzenie wydzielania hormonów przez jajniki prowadzi do choroby endokrynologicznej, jaką jest zespół policystycznych jajników, będący najczęstszą przyczyną żeńskiej niepłodności. Androgenizm jajnikowy wywołany jest wpływem na jajniki zbyt wysokich stężeń męskich hormonów płciowych, obecnych w organizmie kobiety, co prowadzi do zaburzeń metabolicznych i hormonalnych.

Choroby jąder 

Jądra są parzystym gruczołem, produkującym androgeny (przede wszystkim testosteron), a ich niedoczynność hormonalna prowadzi do hipogonadyzmu lub andropauzy. Hormonalne choroby jąder mogą być wynikiem nowotworów, urazów czy przepukliny pachwinowej.  

Zintegrowane leczenie dysfunkcji układu endokrynologicznego

Leczenie chorób endokrynologicznych jest trudne i długotrwałe. Zwykle polega na wyrównywaniu pracy dysfunkcyjnego narządu. Niedoczynność hormonów, wydzielanych przez dany gruczoł uzupełnia się poprzez podawanie ściśle określonych dawek hormonów doustnie lub z pominięciem układu pokarmowego. Z kolei nadczynność, w zależności od intensywności i przebiegu choroby, leczy się poprzez zmniejszanie stężenia konkretnego hormonu. Można to osiągnąć dzięki terapii substytucyjnej, farmaceutycznej, leczeniu jodem promieniotwórczym lub operacyjnym usunięciu całości lub części organu. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat fizjologii i patofizjologii układu endokrynnego, metod badania poszczególnych gruczołów dokrewnych oraz technik ich manualnego leczenia, zapraszamy do zapoznania się z programem kursu: https://versusmedicus.pl/zintegrowane-leczenie-dysfunkcji-ukladu-endokrynologicznego-psychoneuroendokrynologia/.

Zobacz także:

 • Fizjoterapia w leczeniu urazów sportowych
  Nie tylko osoby amatorsko uprawiające sport, ale również zawodowi sportowcy są narażeni na urazy i przeciążenia. W przypadku urazów sportowych zwykle nie ma potrzeby leczenia farmakologicznego, a operacje chirurgiczne dotyczą jedynie bardzo poważnych kontuzji. Urazy sportowe i przeciążenia wymagają fizjoterapii lub rehabilitacji, a im wcześniej, tym lepiej. Całkowite zaniechanie terapii może doprowadzić do negatywnych i nieodwracalnych skutków.
 • Skolioza – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja
  Z roku na rok problem skoliozy dotyka coraz większą grupę osób, niezależnie od wieku. I chociaż medycyna z zakresu fizjoterapii i osteopatii stale się rozwija i ewoluuje, to nie ma jednolitej metody leczenia i rehabilitacji tego typu schorzenia. Wynika to z różnych przyczyn skoliozy oraz jej rodzaju. Dla każdego Pacjenta zostaje ustalone indywidualne postępowanie terapeutyczne, uzależnione od stopnia skrzywienia, jego pochodzenia, wieku Pacjenta, współistnienia objawów neurologicznych oraz tempa progresji.
 • Równoważenie energetyczne wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu
  Zdrowe, ludzkie ciało jest precyzyjnie dostosowane do utrzymania równowagi energetycznej, w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Rozpoznanie wszelkich zmian energetycznych w obrębie trzewi, powięzi trzewnych i gruczołów dokrewnych, wymaga holistycznego podejścia do harmonii energetycznej wewnętrznego świata. Zrozumienie tych procesów wymaga również analizy myśli, przekonań, emocji i zachowań Pacjenta oraz ich wpływu na zdrowie fizyczne.
Scroll to Top