Versus Medicus

Fizjoterapia w diagnostyce i leczeniu dysfunkcji mięśni dna miednicy

Sprawność fizyczna i zdrowy tryb życia to potrzeba i konieczność, która coraz częściej pojawia się w świadomości człowieka. Niestety, dolegliwości w obrębie miednicy, będące konsekwencją zmian w układzie stawowo-mięśniowym, skutecznie ograniczają wszelkie aktywności. Często są przyczyną dyskomfortu i powodują obniżenie standardu życia. Dlatego warto, a nawet należy poddać się diagnostyce mięśni dna miednicy, żeby stosunkowo wcześnie i bezinwazyjnie pozbyć się wstydliwych i uciążliwych dysfunkcji.

Funkcja miednicy w organizmie

Miednica jest zasadniczym punktem systemu stabilizacyjno-mobilizacyjnego, a będąc połączeniem między tułowiem i kończynami dolnymi, odpowiada za możliwość wykonywania ruchu w sposób bezpieczny i powtarzalny. Okolica lędźwiowo-miedniczno-biodrowa zapewnia zatem organizmowi stabilność, skoordynowane przenoszenie obciążenia i spełnianie funkcji lokomocyjnej. To właśnie ruch jest najważniejszą funkcją układu szkieletowego, mięśniowo-więzadłowego i nerwowego. Do zapoznania się z biomechaniką globalną miednicy oraz poznania przyczyn jej dysfunkcji i strategii ich leczenia, zapraszamy Państwa na kurs dr Jarosława Ciechomskiego już w grudniu tego roku.

Rola mięśni dna miednicy

Dno miednicy, potocznie zwane kroczem, rozciąga się pomiędzy guzami kulszowymi po bokach, kością guziczną z tyłu i spojeniem łonowym z przodu. MDM steruje układ nerwowy. Odpowiadają one za podparcie i utrzymanie w  prawidłowym położeniu narządów miednicy mniejszej, czyli pęcherza moczowego, odbytnicy, kanału odbytu oraz narządów płciowych. W 70% zbudowane są z włókien wolnokurczliwych, a w 30% włókien szybkokurczliwych. Tak skurcz, jak i rozluźnienie  mięśni odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, rozrodczego i wydalniczego. 

Oprócz tego, mięśnie dna miednicy pełnią zasadniczą rolę w stabilizacji tułowia. Zsynchronizowana praca mięśnia dźwigacza odbytu z mięśniami poprzecznymi brzucha, mięśniami dwudzielnymi i przeponą klatki piersiowej, poprzez stabilizację obręczy miednicznej w pozycji stojącej, stabilizację nogi podporowej i wykrocznej w trakcie chodu, równoważy kręgosłup lędźwiowy i krzyżowy.

Objawy dolegliwości w obrębie dna miednicy

Mięśnie dna miednicy są grupą mięśniową najbardziej aktywną podczas wykonywania codziennych czynności ruchowych. Aktywność ta może zostać zaburzona, na skutek uszkodzeń w unerwieniu lub spowodowana procesami starzenia się, kiedy to ulega zmniejszeniu ilość włókien wolnych, a przyrasta liczba włókien szybkich. Konsekwencją tego procesu jest mniej wydolna praca mięśni dna miednicy, co przejawia się dolegliwościami:

 • punktowe i promieniujące bóle w odcinku lędźwiowo-krzyżowym
 • ból w obrębie miednicy trudny do zlokalizowania
 • zaburzenia czynnościowe więzadła krzyżowo-guzowego
 • objawy przypominające rwę kulszową
 • zaburzenia w okolicy kości ogonowej
 • obniżenie narządów rodnych
 • wysiłkowe nietrzymanie moczu
 • zaburzenia w okolicy odbytowej (nietrzymanie gazów, stolca, hemoroidy)

U kogo występują zaburzenia MDM

Zaburzenia czynności struktur mięśni dna miednicy dotyczą osób po 25 roku życia oraz ludzi z nadwagą. Szczególnie narażone są jednak kobiety, ze względu na swoje funkcje biologiczne. 

Przyczyny dysfunkcji miednicy

Osłabienie mięśni dna miednicy występuje zwłaszcza po ciąży. W czasie porodu MDM ulegają znacznemu rozciągnięciu i nie są w stanie samoistnie odzyskać swojej poprzedniej aktywności. Nawet cesarskie cięcie nie eliminuje ryzyka wystąpienia tych dolegliwości. 

Zwiotczenie i postępująca dysfunkcja mięśni, następuje również w czasie menopauzy i klimakterium, kiedy to dochodzi do zmiany stężenia hormonów i syntezy kolagenu. 

Innymi czynnikami wywołującymi zmiany kondycji mięśni dna miednicy są przebyte operacje ginekologiczne i zabiegi w obrębie miednicy, stres, nieprawidłowe nawyki toaletowe, zbyt duże obciążenia wywołujące wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, a także uwarunkowania genetyczne.

Co trzecia kobieta zmaga się z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu, a z wiekiem ryzyko to wzrasta. Dlatego, w celu utrzymania sprawności całego układu szkieletowo-mięśniowego, niezwykle ważna jest terapia aktywizująca mięśnie dna miednicy już w młodym wieku. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć leczenia operacyjnego w przyszłości.

Oddziaływanie terapeutyczne

Najważniejsze dla efektywnego leczenia jest właściwe i na wczesnym etapie rozpoznanie dysfunkcji mięśni dna miednicy. Specjalista uroginekolog w badaniu urologicznym jest w stanie precyzyjnie określić czy nastąpiło obniżenie narządu rodnego, pęcherza lub odbytnicy. Takie dysfunkcje początkowo przebiegają bezobjawowo, dopiero bardziej zaawansowane dają objawy utrudnionego oddawania moczu, jego zalegania w pęcherzu, częstomoczu, parć naglących czy nawracających zakażeń dróg moczowych. Wysoka skuteczność fizjoterapii jest możliwa u kobiet młodych i pacjentek po porodach. Natomiast fizjoterapia w okresie menopauzy powinna być wzbogacona o terapię hormonalną.

Versus Medicus oferuje wsparcie dla fizjoterapeutów w zakresie technik i metod leczenia dysfunkcji kości biodrowej, krzyżowej i ogonowej, nerwów, połączeń i przepon w obrębie miednicy, a także powięzi miednicy.

Zaburzenia funkcjonalnych narządów miednicy mniejszej zawsze powinny być leczone przez dobrze przeszkolonych, przygotowanych pod względem teoretycznym i praktycznym fizjoterapeutów, a wysoki standard naszych szkoleń właśnie takie przygotowanie zapewnia. 

Więcej informacji na ten temat dowiesz się tutaj: Diagnozowanie i leczenie dysfunkcji miednicy całościowe podejście powięziowe

Zobacz także:

 • Fizjoterapia w leczeniu urazów sportowych
  Nie tylko osoby amatorsko uprawiające sport, ale również zawodowi sportowcy są narażeni na urazy i przeciążenia. W przypadku urazów sportowych zwykle nie ma potrzeby leczenia farmakologicznego, a operacje chirurgiczne dotyczą jedynie bardzo poważnych kontuzji. Urazy sportowe i przeciążenia wymagają fizjoterapii lub rehabilitacji, a im wcześniej, tym lepiej. Całkowite zaniechanie terapii może doprowadzić do negatywnych i nieodwracalnych skutków.
 • Skolioza – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja
  Z roku na rok problem skoliozy dotyka coraz większą grupę osób, niezależnie od wieku. I chociaż medycyna z zakresu fizjoterapii i osteopatii stale się rozwija i ewoluuje, to nie ma jednolitej metody leczenia i rehabilitacji tego typu schorzenia. Wynika to z różnych przyczyn skoliozy oraz jej rodzaju. Dla każdego Pacjenta zostaje ustalone indywidualne postępowanie terapeutyczne, uzależnione od stopnia skrzywienia, jego pochodzenia, wieku Pacjenta, współistnienia objawów neurologicznych oraz tempa progresji.
 • Równoważenie energetyczne wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu
  Zdrowe, ludzkie ciało jest precyzyjnie dostosowane do utrzymania równowagi energetycznej, w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Rozpoznanie wszelkich zmian energetycznych w obrębie trzewi, powięzi trzewnych i gruczołów dokrewnych, wymaga holistycznego podejścia do harmonii energetycznej wewnętrznego świata. Zrozumienie tych procesów wymaga również analizy myśli, przekonań, emocji i zachowań Pacjenta oraz ich wpływu na zdrowie fizyczne.
Scroll to Top