Versus Medicus

Fizjoterapia w leczeniu urazów sportowych

Fizjoterapia w leczeniu urazów sportowych

Nie tylko osoby amatorsko uprawiające sport, ale również zawodowi sportowcy są narażeni na urazy i przeciążenia. W przypadku urazów sportowych zwykle nie ma potrzeby leczenia farmakologicznego, a operacje chirurgiczne dotyczą jedynie bardzo poważnych kontuzji. Urazy sportowe i przeciążenia wymagają fizjoterapii lub rehabilitacji, a im wcześniej, tym lepiej. Całkowite zaniechanie terapii może doprowadzić do negatywnych i nieodwracalnych skutków.

Najczęstsze rodzaje urazów sportowych

Urazy sportowe dotyczą niemal każdej dyscypliny sportu i chociaż wyszczególnia się sporty walki, rajdy samochodowe, narciarstwo czy piłkę nożną jako te, podczas których urazy dotykają zawodowców, to urazy u amatorów wcale nie są rzadkością. Bieganie, pływanie, jazda na rowerze, gra w siatkówkę, koszykówkę, a nawet w kręgle, również mogą skończyć się kontuzją w mięśniach, stawach, ścięgnach, więzadłach, kościach czy nerwach.

Urazy sportowe można podzielić na dwie kategorie:

 1. Urazy ostre, które są następstwem urazu mechanicznego, występują nagle i można do nich zaliczyć: stłuczenie, skręcenie kostki czy kolana, zwichnięcie stawów skokowych, naciągnięcie i naderwanie mięśni, złamanie kości, a także uszkodzenie więzadeł łokci czy kolan.
 1. Urazy przewlekłe, które rozwijają się stopniowo, na skutek przeciążenia i nieprawidłowego obciążenia struktur mięśniowo-szkieletowych. 

Urazy u zawodowców i amatorów

Urazy u profesjonalistów są tak częste, że posiadają już swoje jednoznaczne określenia:

 • łokieć tenisisty czy golfisty
 • kolano biegacza, skoczka
 • plecy pływaka
 • uszkodzenie ścięgna Achillesa 
 • zespół cieśni nadgarstka
 • bark zamrożony

Osoby uprawiające sport amatorsko, narażone są na urazy, nie tyle z powodu intensywnych treningów czy ogromnego wysiłku w czasie zawodów, jak zawodowi sportowcy, co na skutek niewłaściwego przygotowania do treningu, nieodpowiedniego stroju, sprzętu czy nieprawidłowej diety, braku rozgrzewki, niekontrolowanej aktywności ponad siły lub też braku ochłodzenia organizmu po treningu.  

Sportowcy amatorzy nie mają trenera, ani opiekuna medycznego, a brak wiedzy fachowej, niewłaściwa suplementacja i często przetrenowanie może prowadzić do powstania przeciążeń i urazów. Dlatego do przywrócenia prawidłowych funkcji narządów ruchu konieczna jest pomoc fizjoterapeuty. Program technik terapeutycznych, takich jak: osteopatia, terapia manualna, ćwiczenia wzmacniające i rozciągające czy masaż, jest opracowywany indywidualnie dla każdego Pacjenta, w zależności od rodzaju urazu sportowego, wieku Pacjenta i prowadzonego przez niego stylu życia. Warto bowiem zaznaczyć, że ryzyko wystąpienia urazów związane jest nie tylko ze sportem, ale też bardzo często z rodzajem wykonywanej pracy.

O ile urazy ostre dają jednoznaczne objawy i są widoczne natychmiast w miejscu, w którym powstały, to urazy przewlekłe ujawniają się po jakimś, nawet bardzo odległym czasie i najważniejsze jest wtedy znalezienie źródła powstałej dysfunkcji. Jeśli będą Państwo zainteresowani istotą leczenia fizjoterapeutycznego, zapraszamy do artykułu: Fizjoterapia przewlekłych stanów pourazowych

Rola fizjoterapii w leczeniu urazów sportowych

Fizjoterapia w leczeniu urazów sportowych odgrywa kluczową rolę. Odpowiednio przeprowadzona, pozwala Pacjentowi szybko wrócić do pełnej sprawności. 

Jak zatem wygląda rehabilitacja po urazach sportowych? 

 • w pierwszym okresie po urazie należy unikać dalszego obciążenia uszkodzonej struktury
 • działanie fizjoterapeuty zorientowane jest na łagodzenie bólu i zredukowanie stanu zapalnego
 • później następują działania związane z poprawą ruchomości i ze wzmocnieniem mięśni
 • odpowiednio dobrane techniki terapeutyczne mają zwiększyć u Pacjenta zakres ruchu, siłę mięśniową i wytrzymałość
 • rehabilitacja nie kończy się wraz z powrotem Pacjenta do zwyczajnych aktywności lub dyscypliny sportu, ale jest prowadzona jeszcze przez jakiś czas, w celu całkowitego wyleczenia i zapobiegania nawrotom skutków urazu sportowego lub przeciążenia.

Zobacz także:

 • Fizjoterapia w leczeniu urazów sportowych
  Nie tylko osoby amatorsko uprawiające sport, ale również zawodowi sportowcy są narażeni na urazy i przeciążenia. W przypadku urazów sportowych zwykle nie ma potrzeby leczenia farmakologicznego, a operacje chirurgiczne dotyczą jedynie bardzo poważnych kontuzji. Urazy sportowe i przeciążenia wymagają fizjoterapii lub rehabilitacji, a im wcześniej, tym lepiej. Całkowite zaniechanie terapii może doprowadzić do negatywnych i nieodwracalnych skutków.
 • Skolioza – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja
  Z roku na rok problem skoliozy dotyka coraz większą grupę osób, niezależnie od wieku. I chociaż medycyna z zakresu fizjoterapii i osteopatii stale się rozwija i ewoluuje, to nie ma jednolitej metody leczenia i rehabilitacji tego typu schorzenia. Wynika to z różnych przyczyn skoliozy oraz jej rodzaju. Dla każdego Pacjenta zostaje ustalone indywidualne postępowanie terapeutyczne, uzależnione od stopnia skrzywienia, jego pochodzenia, wieku Pacjenta, współistnienia objawów neurologicznych oraz tempa progresji.
 • Równoważenie energetyczne wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu
  Zdrowe, ludzkie ciało jest precyzyjnie dostosowane do utrzymania równowagi energetycznej, w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Rozpoznanie wszelkich zmian energetycznych w obrębie trzewi, powięzi trzewnych i gruczołów dokrewnych, wymaga holistycznego podejścia do harmonii energetycznej wewnętrznego świata. Zrozumienie tych procesów wymaga również analizy myśli, przekonań, emocji i zachowań Pacjenta oraz ich wpływu na zdrowie fizyczne.
Scroll to Top