Versus Medicus

Skolioza – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja

skolioza

Z roku na rok problem skoliozy dotyka coraz większą grupę osób, niezależnie od wieku. I chociaż medycyna z zakresu fizjoterapii i osteopatii stale się rozwija i ewoluuje, to nie ma jednolitej metody leczenia i rehabilitacji tego typu schorzenia. Wynika to z różnych przyczyn skoliozy oraz jej rodzaju. Dla każdego Pacjenta zostaje ustalone indywidualne postępowanie terapeutyczne, uzależnione od stopnia skrzywienia, jego pochodzenia, wieku Pacjenta, współistnienia objawów neurologicznych oraz tempa progresji.

Przyczyny skoliozy

Skolioza objawia się trójpłaszczyznową deformacją kręgosłupa, co oznacza spłaszczenie kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej, które powodują boczne skrzywienie kręgosłupa, z jednoczesną rotacją jego kręgów. Odchylenia od prawidłowego ułożenia kręgosłupa występują więc w trzech płaszczyznach: strzałkowej, czołowej i poprzecznej. Skolioza jest wadą postawy, która prowadzi do powstania asymetrii, zaburzającej stabilność tułowia i mobilność kończyn. W celu zachowania równowagi ciała, po przeciwnej stronie tworzy się kompensacja w postaci łuków, które mają za zadanie utrzymanie równowagi ciała. Skolioza może być prawostronna lub lewostronna i zwykle rozwija się w odcinku piersiowym kręgosłupa, rzadziej w odcinku lędźwiowym. 

Mimo, iż skolioza kojarzona jest z nagłym i intensywnym wzrostem w okresie dojrzewania, to jej przyczyn może być znacznie więcej. Do najczęstszych zaliczamy:

  • uwarunkowania genetyczne
  • zachwianie równowagi pomiędzy wzrostem kręgu i rdzenia kręgowego
  • zaburzenia mechanizmu antygrawitacyjnego centralnego
  • osłabienie stabilizacji centralnej
  • psychosomatyka, odpowiadająca za utrwalanie niewłaściwych wzorców posturalnych
  • różna długość kończyn
  • zaburzenia równowagi
  • choroby neurologiczne
  • zwyrodnienie stawów

Rodzaje skoliozy

Chociaż skolioza oznacza deformację kręgosłupa różnego pochodzenia, to można ją dodatkowo sklasyfikować.

  1. Skoliozy wrodzone:
  • skolioza neuropochodna – oznacza najczęściej porażenie wiotkie, spastyczne
  • skolioza mięśniopochodna – wystepuje w przebiegu dystrofii mięśni
  • skolioza kostno pochodna – nazywana inaczej torako pochodną, układową
  1. Skolioza niewiadomego pochodzenia:
  • idiopatyczna – najczęściej występuje u dzieci i młodzieży w okresie szybkiego wzrostu kości, stanowi 80% wszystkich skolioz

Inny podział wyróżnia:

  1. Skoliozy funkcjonalne, inaczej czynnościowe – powstają wtórnie do zmian w innych, poza kręgosłupowych częściach ciała, dzięki czemu są odwracalne
  1. Skoliozy strukturalne – oznaczające deformację kręgosłupa ze zmianami w obrębie kręgów i krążków międzykręgowych, mięśni, powięzi, więzadeł oraz torebek stawowych.

Skoliozy dzielimy również ze względu na wiek, w którym powstała. Wyróżniamy tutaj:

  • skoliozę wczesnodziecięcą – do 3 roku życia
  • skoliozę dziecięcą – pomiędzy 3, a 10 rokiem życia
  • skoliozę młodzieńczą – charakterystyczna dla okresu dojrzewania
  • skoliozę dorosłych

Leczenie i rehabilitacja bocznego skrzywienia kręgosłupa

Do rozpoznania rodzaju skoliozy i w efekcie podniesienia skuteczności jej leczenia dużo wnoszą objawy tego schorzenia. Nie tylko krzywy kręgosłup będzie oznaką skoliozy, ale również zmiany w klatce piersiowej, barkach, miednicy oraz długości kończyn dolnych. Na jakie zatem symptomy należy zwrócić uwagę? 

  • ból kręgosłupa
  • wygięcie kręgosłupa na bok, nierówna linia pośrodkowa kręgosłupa
  • nierówno ustawione barki, biodra lub łopatki
  • asymetria wcięć w talii 
  • garb żebrowy w odcinku piersiowym
  • mięśniowy wał lędźwiowy
  • przenoszenie ciężaru ciała na jedna jego stronę

Należy pamiętać, że organizm ludzki tworzy spójną całość, dlatego rozpoznania wielu chorób można upatrywać nawet w bardzo odległych jego obszarach. Tak też jest w przypadku skoliozy. Wiele zaburzeń neurologicznych, kompresja czy przemieszczanie się narządów wewnętrznych, problemy psychologiczne lub kosmetyczne oraz zakłócenia wydolności fizycznej swoje źródło znajdują w zmianach w układzie kostnym, mięśniowym, więzadłowym, stawowym, krążeniowym, nerwowym i oddechowym. 

O leczeniu i rehabilitacji skoliozy metodą łańcuchów mięśniowych i stawowych G.D.S. przeczytacie Państwo więcej na naszym blogu: https://versusmedicus.pl/leczenie-skoliozy-metoda-lancuchow-miesniowych-i-stawowych-g-d-s/

Rola powięzi w etiopatologii skolioz

Szukając przyczyn skoliozy, nie można wręcz nie wspomnieć o dużej roli powięzi. Powięź głęboka łączy jednokierunkowe łańcuchy mięśniowe, czyli sekwencje mięśniowo – powięziowe, odpowiedzialne za stabilizację i prawidłowe ustawienie ludzkiego ciała w pionie oraz integruje stawy poprzez swego rodzaju troczki, nazywane spiralami p-m, które odpowiadają za ruch. Koordynując jednostki motoryczne, powięź organizuje układu ruchu, który z kolei ma za zadanie utrzymać równowagę pomiędzy wszystkimi komponentami każdego innego układu i organu. W przypadku dolegliwości, długotrwale utrzymujące się napięcie tkanki sprawia, że powoli ulega ona zniekształceniu. Tkanka łączna może ograniczać ruchomość co będzie prowadzić do powstania asymetrii. Tkanki łączne przesuwają się w płaszczyźnie czołowej, tym samym wywołując siły skręcające, na skutek czego dochodzi do zmian strukturalnych.

Bardzo szczegółowo o Roli powięzi w etiopatologii skolioz i Powięziowych badaniach klinicznych opowiada dr Jarosław Ciechomski w pierwszym tego typu szkoleniu, dostępnym w materiale video pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=OSmoLgcjmSg

Jeśli chcą Państwo zgłębić założenia teoretyczne Manipulacji Powięzi metodą Stecco i odnieść je do praktycznych zastosowań w terapii opartej o model biochemiczny FM, już dziś zapraszamy do śledzenia naszego kalendarza kursów na rok 2024. Szczegółowe informacje znajdą Państwo klikając w link: https://versusmedicus.pl/manipulacja-powiezi-wedlug-stecco/

Zobacz także:

  • Fizjoterapia w leczeniu urazów sportowych
    Nie tylko osoby amatorsko uprawiające sport, ale również zawodowi sportowcy są narażeni na urazy i przeciążenia. W przypadku urazów sportowych zwykle nie ma potrzeby leczenia farmakologicznego, a operacje chirurgiczne dotyczą jedynie bardzo poważnych kontuzji. Urazy sportowe i przeciążenia wymagają fizjoterapii lub rehabilitacji, a im wcześniej, tym lepiej. Całkowite zaniechanie terapii może doprowadzić do negatywnych i nieodwracalnych skutków.
  • Skolioza – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja
    Z roku na rok problem skoliozy dotyka coraz większą grupę osób, niezależnie od wieku. I chociaż medycyna z zakresu fizjoterapii i osteopatii stale się rozwija i ewoluuje, to nie ma jednolitej metody leczenia i rehabilitacji tego typu schorzenia. Wynika to z różnych przyczyn skoliozy oraz jej rodzaju. Dla każdego Pacjenta zostaje ustalone indywidualne postępowanie terapeutyczne, uzależnione od stopnia skrzywienia, jego pochodzenia, wieku Pacjenta, współistnienia objawów neurologicznych oraz tempa progresji.
  • Równoważenie energetyczne wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu
    Zdrowe, ludzkie ciało jest precyzyjnie dostosowane do utrzymania równowagi energetycznej, w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Rozpoznanie wszelkich zmian energetycznych w obrębie trzewi, powięzi trzewnych i gruczołów dokrewnych, wymaga holistycznego podejścia do harmonii energetycznej wewnętrznego świata. Zrozumienie tych procesów wymaga również analizy myśli, przekonań, emocji i zachowań Pacjenta oraz ich wpływu na zdrowie fizyczne.
Scroll to Top