Versus Medicus

Równoważenie energetyczne wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu

Równoważenie energetyczne wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu

Zdrowe, ludzkie ciało jest precyzyjnie dostosowane do utrzymania równowagi energetycznej, w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Rozpoznanie wszelkich zmian energetycznych w obrębie trzewi, powięzi trzewnych i gruczołów dokrewnych, wymaga holistycznego podejścia do harmonii energetycznej wewnętrznego świata. Zrozumienie tych procesów wymaga również analizy myśli, przekonań, emocji i zachowań Pacjenta oraz ich wpływu na zdrowie fizyczne.

Rola powięzi trzewnej w równoważeniu energetycznym

Powięź jest swego rodzaju siatką, która łączy ze sobą kości i mięśnie, „wyściela” kręgosłup oraz utrzymuje na właściwym miejscu wszystkie narządy, niejako pozostające w zawieszeniu. Do układu powięziowego należą również więzadła, ścięgna i krążki międzykręgowe. Powięź odpowiada za równowagę, a więc pełni w organizmie funkcję stabilizującą, inaczej podporową, nadaje ciału człowieka formę, strukturę i kształt. Poza tym umożliwia prawidłową pracę mięśni i chroni przed urazami. 

Mocna, elastyczna i odporna na uszkodzenia błona, zbudowana jest z włókien kolagenowych i elastynowych, a w jej strukturach znajdują się zakończenia nerwowe oraz naczynia krwionośne. To właśnie za ich sprawą odbywa się transport substancji pomiędzy tkankami. 

Pora więc odejść od klasycznego podziału powięzi na powierzchowną – będącą warstwą tkanki podskórnej oraz głęboką, która otacza i przenika mięśnie i wyodrębnić jej trzeci rodzaj czyli powięź trzewną, znajdującą się w obrębie narządów wewnętrznych.

Powięź trzewna pełni kluczową rolę w utrzymaniu zrównoważonej energetyki w obrębie trzewi. Nie tylko stanowi dla nich swego rodzaju rusztowanie, zapewniające strukturalne wsparcie narządów, ale również jest łącznikiem do przewodzenia sygnałów i substancji odżywczych. Powięziowa struktura blaszek wypełnionych kwasem hialuronowym, umożliwia więc płynny przepływ energii w obszarze trzewi. 

Gruczoły dokrewne jako regulatory energii wewnętrznej

Gruczoły dokrewne, nazywane endokrynnymi lub gruczołami wydzielania wewnętrznego, odpowiadają za produkcję i wydzielanie hormonów. Są silnie unaczynione i nie posiadają przewodów wyprowadzających wydzielinę. To oznacza, że gruczoły wydzielania wewnętrznego wyprowadzają substancje do krwi. 

Gruczoły endokrynne to: szyszynka, przysadka mózgowa, tarczyca, grasica, nadnercza, trzustka, jajniki, jądra, podwzgórze, przytarczyce. Narządy te syntezują i wydzielają substancje, nazywane hormonami. Hormony z kolei są biochemicznymi nośnikami informacji, regulują funkcje komórek, tkanek, narządów oraz je integrują. Każdy hormon wiąże się z białkami, a więc receptorami, dzięki czemu może wywierać wpływ na inne komórki, narządy i organy. 

Tarczyca, nadnercza i trzustka odgrywają kluczową rolę w regulacji metabolizmu i równowagi energetycznej. Procesy hormonalne, kontrolujące te gruczoły, wpływają na przemianę materii, produkcję i magazynowanie energii oraz jej uwalnianie i dostarczanie elementów budujących do komórek. Zapewnia to zdolność adaptacji organizmu do zmieniających się warunków metabolicznych i funkcjonowanie w otoczeniu, przy zużywaniu jak najmniejszej wymaganej ilości energii. Zachowanie równowagi wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu, w odniesieniu do warunków zewnętrznych, to podstawa energetycznego równoważenia. 

Adaptacyjność gruczołów dokrewnych ma ogromne znaczenie dla dostarczania energii w odpowiedzi na stres oraz zmienne warunki otoczenia i różne etapy życia. W zależności od potrzeb organizmu, u zdrowego człowieka powinna następować samoistna regulacja wydzielania hormonów takich jak insulina, kortyzol czy tyreotropina. Zarówno nadmiar, jak i niedobór każdego z hormonów, działa niekorzystnie na organizm, zaburzając tym samym homeostazę.

Związki między trzewiami a psychiką

Rozsiany układ endokrynny (RUNE) obejmuje rozproszone komórki wewnątrzwydzielnicze, wśród których występuje układ żołądkowo-jelitowo-wyspowy, wytwarzający enterohormony. Grelina, czyli hormon białkowy, silnie wpływa na uczucie głodu. Bierze udział w regulowaniu gospodarki węglowodanowo-lipidowej organizmu, wpływa na zmniejszenie wydzielania insuliny w trzustce oraz nasila proces powstawania komórek tłuszczowych.

Połączenie mózgu z przewodem pokarmowym pełni istotną rolę w komunikacji między systemem nerwowym, a trzewiami. To tu zachodzą zmiany energetyczne związane z regulacją apetytu, trawieniem i wchłanianiem substancji odżywczych. Wpływ na ten obszar może mieć zarówno dieta, jak i stany emocjonalne. Takie połączenie, podkreśla integralność między fizycznym, a psychicznym aspektem ludzkiego organizmu. 

Jeśli są Państwo zainteresowani poszerzeniem wiedzy na temat leczenia i równoważenia układu energetycznego ciała, to zachęcamy do uczestnictwa w Szkoleniu Energetic Balancing, zorganizowanego przez VERSUS MEDICUS Ciechomski Sp. z o.o. w Poznaniu. Przygotowaliśmy dla Państwa trzy kursy, które odbędą się już w pierwszym kwartale 2024 roku. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie: https://versusmedicus.pl/energetyczne-rownowazenie-eb/

Zobacz także:

  • Czym jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe?
    Pośród metod terapeutycznych, stosowanych w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych, przywrócenia prawidłowej funkcji powięzi i wsparcia obszarów osłabionych przez jej uszkodzenie, najbardziej skutecznym okazuje się rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. Mobilizacja powięzi, zwiększenie jej elastyczności oraz rozluźnienie i rozciągnięcie powięzi w celu złagodzenia napięcia, likwiduje wiele schorzeń i dolegliwości oddalonych od miejsca bólu zarówno czasowo, jak i przestrzennie.
  • Czym jest powięź? Rola i funkcje powięzi w ciele człowieka
    Powięź to tkanka, która tworząc sieć otulającą i napinającą poszczególne elementy ludzkiego ciała, scala je w jedną spójną konstrukcję. Włókna kolagenowe tkanki łącznej tworzą zewnętrzną osłonę poszczególnych mięśni, grup mięśniowych i całej warstwy, utrzymują strukturalną jedność ciała oraz pełnią funkcję ochronną. Powięź odgrywa również niezwykle ważną rolę w procesach biochemicznych, hemodynamiki, komunikacji międzykomórkowej oraz funkcję immunologiczną.
  • Fizjoterapia w leczeniu urazów sportowych
    Nie tylko osoby amatorsko uprawiające sport, ale również zawodowi sportowcy są narażeni na urazy i przeciążenia. W przypadku urazów sportowych zwykle nie ma potrzeby leczenia farmakologicznego, a operacje chirurgiczne dotyczą jedynie bardzo poważnych kontuzji. Urazy sportowe i przeciążenia wymagają fizjoterapii lub rehabilitacji, a im wcześniej, tym lepiej. Całkowite zaniechanie terapii może doprowadzić do negatywnych i nieodwracalnych skutków.
Scroll to Top