Versus Medicus

Osteopatia pediatryczna a kolka niemowlęca

Kolka u noworodka to problem, który dotyka wielu młodych rodziców. Przyjęło się przekonanie, że ten okres trzeba po prostu przeczekać. Jeśli kolka u niemowlaka przebiega łagodnie i nie destabilizuje życia całej rodziny, to jak najbardziej można. Jeżeli natomiast kolka niemowlęca przebiega intensywnie, a maluszek i jego rodzice są bezradni, warto udać się z dzieckiem do osteopaty, który stosując delikatne techniki palpacyjne, jest w stanie złagodzić lub całkowicie wyeliminować kolkę u noworodka.

kolka niemowlęca

Jaka jest przyczyna występowania kolki niemowlęcej?

W zasadzie nie można jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną występowania kolki u noworodka. Zwykle jest kojarzona z niedojrzałością układu pokarmowego dziecka i dolegliwościami jelitowymi. 

Zbadano, że kolki niemowlęce częściej występują w grupie dzieci przedwcześnie urodzonych, co potwierdza, że ich przyczyną może być niedojrzałość jelitowego układu nerwowego. Powodem bólu i płaczu dzieci z kolką, mogą być zaburzenia perystaltyki jelit oraz sekrecji śluzu, wpływające na środowisko rozwoju bakterii i skład mikrobiomu.

Nie bez znaczenia okazuje się również dieta matki, karmiącej dziecko piersią. Po spożyciu przez matkę niektórych produktów, zwłaszcza z mleka krowiego, występuje nasilenie objawów kolki niemowlęcej. Wynika to z nietolerancji laktozy. Warto też na jakiś czas wyeliminować z diety matki lub czasowo ograniczyć warzywa strączkowe, cebulę, kalafior, brokuły, soję, paprykę, ostre przyprawy, owoce cytrusowe, banany, jajka, orzechy, pszenicę, ryby lub kawę.

Po czym rozpoznać kolkę u noworodka?

Kolka u niemowląt pojawia się z reguły w drugim tygodniu życia dziecka i może trwać nawet do czwartego miesiąca. Istnieją trzy cechy, które odróżniają kolkę u noworodka od innych dolegliwości czy dysfunkcji. To napadowa drażliwość, marudność i płacz:

  • powtarzające się trzy razy w tygodniu
  • trwające około trzy godziny na dobę
  • występujące średnio przez trzy tygodnie u dziecka zdrowego.

Płacz dziecka związany z kolką niemowlęcą, nasila się późnym popołudniem lub wieczorem. Ciągły okres płaczu dziecka, występujący bez jednoznacznego powodu jest trudny lub niemożliwy do uspokojenia. Poza tym dziecko może mieć wzdęty brzuszek, prężyć się, czerwienić na buzi, zaciskać piąstki, podkurczać nóżki oraz wypuszczać gazy.  

Kolka u niemowląt nie jest dla dziecka niebezpieczna. Dzieci prawidłowo przybierają na wadze, nie mają gorączki ani innych objawów chorobowych. Kolka najczęściej ustępuje samoczynnie w trzecim lub czwartym miesiącu życia dziecka. Jednak utrzymujące się długotrwale kolki niemowlęce, powodują u dziecka zaburzenia snu i układu trawienia, a nawet są przyczyną nerwowości i osłabienia koncentracji. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy terapeuty manualnego w osteopatii pediatrycznej. 

Czynniki psychospołeczne, a kolka niemowlęca

Cechą charakterystyczną kolki u niemowląt jest to, że dziecko nie przestaje płakać, mimo uspokajania, bujania, stosowania termoforów na brzuszek dziecka, leków ziołowych, probiotyków czy leków homeopatycznych. Długotrwały, wysiłkowy płacz dziecka jest przyczyną wzmożonego stresu i napięcia jego rodziców. Przetrwanie tego okresu wymaga spokoju i cierpliwości otoczenia. Stres i niepokój matki może mieć istotny wpływ na przekazanie napięcia dziecku, a w efekcie spowodować lub nasilić objawy kolki u noworodka. 

Źródłem wzmożonego napięcia mięśniowego u noworodka, którego następstwem lub objawem jest kolka niemowlęca, są nie tylko zaburzenia lękowe matki, ale również stany depresyjne ojca dziecka, występujące w okresie ciąży, a więc jeszcze przed przyjściem na świat dziecka.

W patogenezie kolki u noworodka, dużą rolę odgrywa niezdrowy tryb życia jego rodziców. Nie bez echa pozostaje więc palenie papierosów, spożywanie alkoholu czy terapia antybiotykowa. 

Zastosowanie osteopatii w leczeniu kolki u niemowląt

Kolka niemowlęca nie występuje u wszystkich dzieci. Poza tym ma różny przebieg i nasilenie. Jeżeli długi, intensywny płacz dziecka, odbiega od wzorca płaczu, którym dziecko normalnie komunikuje się z otoczeniem, a rodzice czują się bezradni i sfrustrowani brakiem możliwości jego utulenia, warto umówić się na wizytę do osteopaty. 

Postępowanie fizjoterapeutyczne w przebiegu kolki niemowlęcej każdorazowo rozpoczyna się od wywiadu z rodzicami na temat diety karmiącej mamy, sposobu karmienia niemowlęcia, zachowania dziecka i rutyny dnia codziennego. Holistyczne podejście w terapii manualnej zakłada bowiem dotarcie do źródła dysfunkcji, przy uwzględnieniu wszystkich czynników zewnętrznych.

Jakie będą efekty postępowania fizjoterapeutycznego w przebiegu kolki niemowlęcej?

  • wyeliminowanie problemów w ciele dziecka, które mogą być przyczyną powstawania kolek niemowlęcych
  • zmniejszenie intensywności kolki u noworodka
  • ukojenie bólu dziecka
  • pobudzanie do pracy odpowiednich narządów i układów, za pomocą delikatnej terapii manualnej
  • regulowanie pracy przewodu pokarmowego
  • poprawa jakości snu dziecka
  • przywrócenie równowagi układu mięśniowo-szkieletowego, układu nerwowego, układu odpornościowego czy układu krążenia
  • skorygowanie ewentualnych nieprawidłowości w ułożeniu dziecka

Jeśli zainteresował Państwa temat zaburzeń trzewnych u dzieci, zapraszamy na szkolenie  https://versusmedicus.pl/zastosowanie-technik-powieziowych-w-pediatrii/, podczas którego poznacie Państwo, między innymi, algorytm leczenia kolki niemowlęcej. W Sosnowcu kurs z Pediatrii 1 i 2 niemowlaków zaplanowany jest na kwiecień br., a w Poznaniu na październik również 2024 roku.

Scroll to Top