Versus Medicus

Najczęstsze zaburzenia motoryczne u niemowląt

Zaburzenia motoryczne u niemowląt zwykle widoczne są od razu po urodzeniu i odnotowywane w punktacji Apgar. Chociaż brzmi to niepokojąco, to nie wszystkie zaburzenia napięcia mięśniowego wynikają z uszkodzenia układu nerwowego. Większość z nich to zaburzenia neurorozwojowe, które przy odpowiedniej pielęgnacji zostają skutecznie i szybko wyleczone.

zaburzenia motoryczne u niemowląt

Napięcie mięśniowe

Pracę mięśni człowieka reguluje układ nerwowy, który przekazuje bodźce na linii mięsień-rdzeń-mózg. Naturalnie występujące napięcie mięśniowe to zdolność mięśni do przeciwdziałania skurczom biernym na rozciąganie. Określa się, że napięcie mięśniowe jest prawidłowe wtedy, gdy badane w stanie spoczynku mieści się w określonej normie. Właściwy tonus mięśniowy, posturalny i spoczynkowy, zapewnia prawidłową postawę, charakteryzującą się symetrią i wyrównaniem posturalnym we wszystkich płaszczyznach. Wszelkie zaburzenia neurologiczne, uszkodzenia mięśni, lub problemy metaboliczne mogą prowadzić do nieprawidłowego napięcia w mięśniach i wtedy mamy do czynienia z hipotonią, czyli obniżonym napięciem mięśniowym lub z hipertonią, występującą gdy napięcie mięśniowe jest wzmożone.

Neurorozwojowe zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt, które najczęściej pojawiają się w okresie okołoporodowym, dzięki podjętej odpowiednio wcześnie rehabilitacji można szybko i trwale wyleczyć. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy nieprawidłowe napięcie mięśniowe u niemowlęcia jest skutkiem znacznego uszkodzenia układu nerwowego. 

Hipotonia

Hipotonia mięśniowa charakteryzuje się obniżonym napięciem mięśniowym, które oznacza zmniejszony opór na biernie wykonywany ruch w stawach. Powoduje zaburzenia zdolności do utrzymania kontroli postawy oraz ruchu przeciwko sile grawitacji. Hipotonia u dzieci może być następstwem uszkodzenia centralnego lub obwodowego układu nerwowego, chorób mięśni czy zaburzeń metabolicznych lub uwarunkowana genetycznie, poprzez niewłaściwe proporcje typów kolagenu względem siebie.

Hipotonia globalna występująca u niemowląt obejmuje kończyny, tułów oraz szyję. W zależności od schorzenia może objawiać się na wiele sposobów:

  • dziecko ma problemy ze ssaniem piersi
  • może mieć problemy z połykaniem – krztusi się i dławi
  • nie chwyta zabawek, nie bawi się rączkami i nie unosi stóp
  • nie unosi głowy kiedy leży na brzuchu
  • nie unosi głowy przy pociąganiu za ręce, żeby usiadło z pozycji leżenia na plecach
  • dziecko jest wiotkie, “przelewające się przez ręce”
  • nie obraca się, nie potrafi utrzymać siadu

Wiotkość mięśni występująca przy hipotonii prowadzi do nieprawidłowych wzorców postawy, obniżonego napięcia mięśni twarzy oraz wnętrza jamy ustnej, atypowej mechaniki ruchu i mniejszej kontroli nad własnym ciałem. Powoduje opóźnienie w rozwoju psychomotorycznym dziecka, spowalnia rozwój emocjonalny oraz jest przyczyną problemów z mową. 

Należy pamiętać, że hipotonia nie jest schorzeniem, ale objawem wielu chorób wrodzonych lub nabytych, między innymi zespołu Downa, zespołu Guillaina-Barrego, zespołu Pradera-Williego, zespołu Patau, choroby Heinego-Medina, SMA – rdzeniowego zaniku mięśni, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy chorób  niedotleniowo-niedokrwiennych.

Hipertonia

Hipertonia oznacza wzmożone napięcie mięśniowe, które występuje pod postacią spastyczności lub sztywności. U niemowląt objawia się w szczególności:

  • dużym napięciem całego ciała dziecka, gdy mięśnie pozostają w stanie spoczynku
  • asymetrią ułożeniową
  • sztywnością powodująca trudności z przewijaniem i przebieraniem dziecka
  • problemem z chwytaniem piersi lub butelki podczas karmienia
  • nienaturalnym wyginaniem główki przy leżeniu na brzuszku
  • układanie się dziecka w nienaturalnej pozycji
  • stale zaciśniętymi piąstkami

Hipertonia może rozwinąć się w każdym wieku. U jej źródła leżą nieprawidłowości genetyczne, przyjmowanie leków, stres lub urazy w czasie ciąży, nieprawidłowości okołoporodowe (metaboliczne lub urazowe). Do czynników, które mogą wzmocnić lub uwidocznić hipertonię, można zaliczyć alergie pokarmowe i skórne, nieprawidłową pielęgnację rodzicielską, zaburzenia integracji sensorycznej u dziecka czy nawet zaburzenia pracy narządów wewnętrznych (refluks, kolki, wzdęcia, zaparcia). 

Hipertonia towarzyszy chorobom nowotworowym w obrębie układu nerwowego, powikłaniom po wypadku z urazem rdzenia kręgowego lub głowy, przy porażeniu mózgowym lub udarze mózgu, a w dorosłym życiu chorobie Parkinsona oraz SM – stwardnieniu rozsianym. 

Hipertonia często wymaga wykonania szczegółowych badań neurologicznych. Postawienie właściwej diagnozy oraz wczesne podjęcie leczenia i rehabilitacji może zapobiec utrwalaniu negatywnych zmian w organiźmie. Nieleczone, wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt powoduje wolniejsze osiąganie przez dziecko kolejnych etapów rozwojowych, a w przyszłości może prowadzić do przykurczy mięśni, problemów ze zwinnością i koordynacją ruchową, problemów z koncentracją oraz wady postawy np. skolioza.

Sprawdź także: Techniki powięziowe a rozwój motoryczny u dzieci – jak wspomagać zdrowy rozwój dziecka?

Scroll to Top