Versus Medicus

Fizjoterapia ortopedyczna

Wszelkie dysfunkcje w obrębie układów kostnego, stawowego oraz mięśniowego, ograniczają sprawność kończyn górnych, dolnych lub kręgosłupa. Zaburzenia w obrębie narządów ruchu, utrudniają człowiekowi normalne funkcjonowanie w sferze rodzinnej, zawodowej i społecznej, a tym samym wpływają na spadek samopoczucia i pogorszenie jakości życia Pacjenta. Fizjoterapia ortopedyczna to metoda leczenia, która ma na celu przywrócenie funkcji narządu ruchu, a wraz z nimi utraconych lub ograniczonych aktywności życiowych.

Fizjoterapia ortopedyczna

Czym jest fizjoterapia ortopedyczna?

Fizjoterapia ortopedyczna stosowana jest zarówno w leczeniu i rehabilitacji układu mięśniowo-szkieletowego, jak i profilaktyce dysfunkcji układu ruchu. Poprzez poprawę ruchomości i regenerację tkanek oraz zwiększenie siły mięśni, ma na celu przywrócenie prawidłowej funkcji narządu ruchu. Fizjoterapia ortopedyczna znajduje więc swoje zastosowanie w leczeniu dysfunkcji kości, mięśni, stawów, więzadeł i ścięgien, odpowiedzialnych za ruch i stabilizację ciała. 

Fizjoterapia ortopedyczna układu mięśniowo-szkieletowego obejmuje szereg technik i metod leczenia i rehabilitacji, które mają przywrócić funkcjonalność narządów ruchu, a w konsekwencji poprawić jakość życia pacjenta. Każdy rodzaj terapii ortopedycznej jest indywidualnie dobierany i dedykowany do zdiagnozowanych u pacjenta problemów ortopedycznych. Tego typu leczenie bazuje między innymi na ćwiczeniach terapeutycznych, treningu siłowym, terapii manualnej, terapii ręki, mobilizacji stawów, elektroterapii, krioterapii, masażu, terapii ciepłem, laseroterapii i wielu innych metodach.

Jakie są wskazania do fizjoterapii ortopedycznej?

Wskazaniem do fizjoterapii ortopedycznej jest każde zaburzenie funkcjonalności układu mięśniowo-szkieletowego, które powstało w wyniku zmian wrodzonych lub nabytych. 

Mogą być to zmiany chorobowe, urazy przeciążeniowe lub mechaniczne, a także uszkodzenia nerwów obwodowych lub centralnego układu nerwowego oraz zmiany deformacyjne układu kostno-stawowego czy układu mięśniowego.

Dysfunkcje układu ruchu, które objawiają się ograniczeniem pracy kończyn górnych, dolnych lub kręgosłupa, mogą wykazywać uciążliwe i przewlekłe dolegliwości bólowe lub jedynie lekkie, w przypadku stłuczenia tkanek miękkich. W każdym przypadku warto niezwłocznie podjąć spersonalizowaną fizjoterapię ortopedyczną, zanim zakres zmian pourazowych rozwinie się w niekontrolowany sposób. Zaawansowane zmiany lub ograniczenia sprawią, że zminimalizowanie dysfunkcji lub odzyskanie pełnej sprawności będzie znacznie trudniejsze i rozciągnięte w czasie. 

Oprócz leczenia problemów posturalnych, fizjoterapia ortopedyczna jest niezbędna po każdym zabiegu ortopedycznym, operacji chirurgicznej i zabiegach rekonstrukcyjnych. Po operacjach chirurgicznych, fizjoterapia ortopedyczna ma na celu przede wszystkim pionizację pacjenta, odbudowę masy mięśniowej i poprawę funkcjonalną. Z powodzeniem może być również stosowana przed zabiegami. Uaktywnienie i wzmocnienie osłabionych mięśni oraz przywrócenie ogólnej sprawności pacjenta, znacznie skraca okres rekonwalescencji. 

Które schorzenia wymagają interwencji fizjoterapeuty ortopedycznego?

Fizjoterapia ortopedyczna, dzięki wykorzystaniu właściwych metod terapeutycznych, swoje zastosowanie znajduje w leczeniu:

 • wad wrodzonych i rozwojowych narządu ruchu
 • następstw chorób nowotworowych narządu ruchu
 • chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa (skolioza, lordoza i kifoza) 
 • zniekształceń i dysfunkcji narządu ruchu po porażeniach wiotkich i spastycznych,
 • uszkodzeń mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów (barkowego, kolanowego, biodrowego, łokciowego i nadgarstka)
 • stanów zapalnych ścięgien i stawów
 • następstw zapaleń swoistych, nieswoistych i odczynowych narządu ruchu
 • urazów sportowych (skręcenia, zwichnięcia, złamania, naciągnięcia, naderwania) 
 • nadwyrężeń i przeciążeń
 • następstw kontuzji ostrych i przewlekłych
 • po operacjach naprawczych narządu ruchu (chirurgicznych, ortopedycznych i rekonstrukcyjnych)
 • w celu przyspieszenia gojenia blizn i poprawy ruchomości w obszarze blizny

Czy leczenie u fizjoterapeuty ortopedycznego przynosi efekty?

Efektem fizjoterapii ortopedycznej jest przywrócenie u pacjenta pełnego zakresu ruchu oraz sprawności i funkcjonalności, którą utracił na skutek urazu lub choroby układu mięśniowo-szkieletowego lub mięśniowo-więzadłowego. 

Oprócz poprawy ograniczonych lub utraconych funkcji układu ruchu, fizjoterapia ortopedyczna prowadzi do zmniejszenia lub likwidacji uciążliwych dolegliwości bólowych w obrębie stawów, ścięgien i mięśni. 

Regeneracja, mobilizacja i poprawa ruchomości tkanek, wyrównanie siły mięśni, terapia manualna stawów oraz zwiększona wydolność i kondycja, pozwala zabezpieczyć Pacjenta przed nawrotem kontuzji lub ponownym urazem w przyszłości.

Warunkiem stuprocentowej skuteczności fizjoterapii ortopedycznej jest jednak samodyscyplina pacjenta oraz postępowanie zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty.

Scroll to Top