Versus Medicus

Asymetria długości kończyn dolnych

Asymetria kończyn dolnych może występować u osób w każdym wieku. O ile asymetria funkcjonalna, związana z napięciem mięśniowym nie spowoduje większych konsekwencji zdrowotnych, to asymetria strukturalna, wynikająca z nierównej długości kości, może znacząco pogorszyć biomechanikę ruchów i stać się przyczyną poważnych schorzeń w przyszłości.

Jak rozpoznać asymetrię długości kończyn dolnych?

Niewiele osób jest idealnie symetrycznych. U większości naturalnie występują nieznaczne dysproporcje, względem przeciwległej strony ciała. Jeśli te odchylenia mieszczą się w normie, to znaczy nie przekraczają 3 centymetrów, są możliwe do skorygowania, zwłaszcza u Pacjentów w młodszym wieku. Należy o tym pamiętać, ponieważ nieleczone asymetrie, utrwalone dodatkowo przyjmowaniem nieprawidłowej postawy ciała, będą prowadzić w przyszłości do nieodwracalnych zmian w obrębie narządu ruchu. 

Najczęściej mamy do czynienia z asymetrią długości kończyn dolnych. Jak ją rozpoznać? Charakterystyczne objawy, wskazujące na nierówność kończyn dolnych to:

  • skośne ustawienie miednicy,
  • zaburzona symetria pracy ciała,
  • utykanie podczas chodu,
  • stanie na jednej nodze,
  • niewłaściwe przemieszczanie środka ciężkości,
  • siadanie ze stopą pod pośladkiem,
  • wzmożone lub osłabione napięcie mięśni jednej kończyny dolnej.

Skąd się bierze asymetria kończyn dolnych?

Asymetria długości kończyn dolnych może mieć wiele przyczyn. Aby precyzyjnie dotrzeć do źródła tej dysfunkcji, warto poddać Pacjenta diagnostyce różnicowej. Istotą rozpoznania różnicowego jest bowiem ocena prawdopodobieństwa, że dany objaw kliniczny występuje w odnośnej chorobie. 

Więcej o postępowaniu diagnostycznym, prowadzącym do określenia stanu zdrowia Pacjenta oraz czynników powodujących ten stan, dowiedzą się Państwo z cyklu szkoleń: https://versusmedicus.pl/diagnostyka-medyczna-i-roznicowa/

Wróćmy zatem do przyczyn występowania asymetrii długości kończyn dolnych. Najczęściej wymieniane są:

  1. wrodzone wady budowy kości i stawów,
  2. dysplazja biodrowa,
  3. szybki wzrost w wieku dziecięcym,
  4. swoiste i nieswoiste stany zapalne stawów lub kości,
  5. przerosty kończyn,
  6. uszkodzenia chrząstki wzrostowej u dzieci,
  7. wiotkie i spastyczne porażenia mięśni, np. w przebiegu udaru mózgu,
  8. wadliwe zrosty kostne po urazach,
  9. endoproteza biodra lub stawu kolanowego,
  10. choroby układowe, nowotworowe, choroba Perthesa.

Dolegliwości wynikające z asymetrii kończyn dolnych

Utrwalona asymetria długości kończyn dolnych, prowadzi do wielu powikłań w wieku późniejszym. Oprócz dolegliwości bólowych, większej podatności na kontuzje w obrębie stawu kolanowego lub stawu skokowo-goleniowego jednej kończyny dolnej oraz powstawania punktów spustowych w związku z różnicą w napięciu mięśni jednej kończyny dolnej, skutkami asymetrii strukturalnej kończyn dolnych są:

  • zmiany zwyrodnieniowe w stawie biodrowym,
  • zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego,
  • skolioza, na skutek skośnego ustawienia miednicy,
  • boczne skrzywienie kręgosłupa,
  • deformacja kręgów,
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
  • zaburzenia równowagi w wielu odcinkach narządu ruchu.

Leczenie nierówności kończyn dolnych

W leczeniu nierówności kończyn dolnych, istotną rolę odgrywa wczesna diagnostyka i leczenie. Jeśli mamy do czynienia z asymetrią funkcjonalną, to doskonały efekt przynoszą wszystkie zabiegi mięśniowo powięziowe, polegające na manualnym rozluźnianiu mięśni oraz ćwiczenia wzmacniająco-rozluźniające. 

Asymetria strukturalna o niewielkich odchyleniach od przyjętej normy, wymaga rehabilitacji całego układu ruchu. Zniwelowanie lub zmniejszenie asymetrii długości kończyn dolnych, dzięki wyrównaniu nierówności, skorygowaniu ustawienia miednicy i poszczególnych odcinków kręgosłupa, zminimalizuje negatywny wpływ asymetrii na cały układ ruchu. Niezwykle pomocne są również wkładki ortopedyczne, korygujące długość kończyny dolnej.

W sytuacji, kiedy asymetria długości kończyn dolnych przekroczy 3 centymetry, nierówność może być skorygowana poprzez operację chirurgiczną wydłużenia kończyny. W procesie leczenia i rekonwalescencji konieczna jest rehabilitacja.

Sprawdź także:

Scroll to Top