Terapia powięziowa obejmuje różnego rodzaju techniki fizjoterapeutyczne, które mają na celu uwalnianie i rozdzielania sklejonych mięśni i powięzi, a w efekcie przywrócenie lub poprawę ruchomości stawów i zakresu ruchu mięśni. Metody terapii manualnej, dobierane indywidualnie dla każdego Pacjenta, przynoszą ulgę i wpływają na poprawę jakości życia każdego z nich.
Kiedy zastosować rozluźnianie mięśniowo-powięziowe
Powięź to swego rodzaju siatka, która obleka ludzkie ciało i przenika wszystkie jego struktury. Z tego powodu wszelkie zaburzenia w jej obrębie, powodują powstawania dolegliwości bólowych lub zaburzeń ruchomości w stawach.
Ponieważ włókna kolagenowe powięzi pokrywają mięśnie, narządy, kości, nerwy, naczynia krwionośne i limfatyczne oraz więzadła, to objawy uszkodzonej powięzi będą różnić się od siebie. Generalnie pierwszym sygnałem do zastosowania rozluźniania mięśniowo-powięziowego jest ból różnego pochodzenia. Może on być wynikiem mikrourazów czy naderwania tkanek miękkich, ale też powstać na skutek długo utrzymującego się stanu zapalnego czy permanentnego stresu.
Masażu powięziowego będą wymagać również obrzęki i skurcze, pojawiające się na skutek zaburzeń funkcjonowania powięzi. Zbyt mała ilość płynów, nieodpowiednia dieta i znaczący niedobór witaminy C, mogą doprowadzić do zapalenia powięzi, które wywołuje zakłócenia unerwienia oraz nieprawidłowości w transporcie krwi i tlenu do tkanek.
Nieskorygowane wady postawy, które utrwalają się na skutek przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała, powodują zaburzenia powięzi i uwidaczniają się jeszcze bardziej. Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe pomoże skorygować zgrubienia powięzi, jej zgęstnienie i powstałe zrosty.
Wskazania do przeprowadzenia terapii powięziowej
Osłabienie taśm mięśniowo-powięziowych, osłabienie mięśni i przykurcze powięzi głębokiej to czynniki, które są źródłem wielu dolegliwości czy chorób. Wskazaniem do zastosowania terapii powięziowej będą więc:
- niespecyficzne bóle kręgosłupa i kończyn
- drętwienie i obrzęk kończyn
- dolegliwości ze strony obręczy kończyny górnej (zespół bolesnego barku, bark zamrożony)
- łokieć tenisisty lub golfisty
- zespół cieśni nadgarstka
- rwa kulszowa
- migrenowe bóle głowy
- zmiany zwyrodnieniowe stawów
- ograniczony zakres ruchu w stawach, na przykład w wyniku przykurczy mięśniowych
- bóle spowodowane sztywnością mięśni
- objawy o charakterze przeciążeniowym
- urazy ortopedyczne
- stany pourazowe
- obecność punktów spustowych
- nietrzymanie moczu i zaparcia
Metody terapii manualnej
Manualne formy usprawniania układu mięśniowo-szkieletowego dostarczają organizmowi bodźce, które mają go stymulować do regeneracji. Dlatego metody oraz plan terapii powięziowej są spersonalizowane dla każdego Pacjenta i różnią się od siebie, nawet w przypadku występowania tych samych stanów chorobowych. Najczęściej stosowane są:
- masaż powięziowy – stosowany na organy, nerwy, mięśnie, kości i naczynia krwionośne w celu rozluźnienia powięzi i złagodzenia bólu
- ucisk i rozluźnianie punktów spustowych – to uwolnienie od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych
- manipulacja powięzi – polega na przywróceniu równowagi napięciowej w ciele poprzez leczenie: zaburzeń układu ruchu, różnego rodzaju dysfunkcji układu trzewnego oraz napięciowego bólu głowy
- trening powięziowy – poprawia ruchomości całego układu ruchu i przyspiesza powrót do sprawności po urazach, zmniejsza ból i przyspiesza regenerację organizmu
Czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii powięziowej?
Istnieją stany chorobowe, dla których terapia powięziowa nie będzie skuteczna lub powinna zostać przesunięta na inny termin. W celu zmaksymalizowania bezpieczeństwa i efektywności masażu powięziowego, fizkoterapeuta przed podjęciem terapii manualnej przeprowadza z Pacjentem wywiad na temat stanu zdrowia, przebytych chorób, urazów czy operacji, nawet sprzed kilku lat.
Najczęstsze przeciwwskazania do rozluźniania mięśniowo-powięziowego stanowią:
- choroby nowotworowe
- ostre stany zapalne
- choroby skóry, przerwanie ciągłości skóry
- ciąża
- gorączka
- stany zakrzepowo-zatorowych
- zaburzenia krzepnięcia krwi: skłonności do krwawień, siniaków, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
Efekty zastosowania metod fizjoterapeutycznych
Zastosowana w odpowiednim momencie terapia powięziowa pozwala złagodzić lub całkowicie wyeliminować nie tylko objawy, ale przede wszystkim przyczyny wielu schorzeń i dolegliwości. Wśród najczęstszych efektów rozluźniania mięśniowo powięziowego należy wymienić:
- uwalnianie i rozdzielenia zrośniętych mięśni i powięzi
- przywrócenie ruchomości stawów i prawidłowego zakresu ruchu mięśni
- nawodnienie i właściwe ukrwienie tkanek
- przywrócenie ciału elastyczności i mobilności
- niwelowanie napięć związanych ze stresem i uczucia ciągłego zmęczenia
- zmniejszenie lub wyeliminowanie dolegliwości bólowych
- wyeliminowanie źródła problemów powięziowo-mięśniowych.