Bóle brzucha i miednicy występują niemal u każdego Pacjenta. Niekiedy są tylko przejściowe i oznaczają chwilowe niedyspozycje, jak zaparcia, bóle menstruacyjne czy łagodne stany zapalne dróg moczowych. W wielu przypadkach jednak, utrzymujące się dłużej dolegliwości bólowe lub ostry ból brzucha może oznaczać poważne choroby, wymagające interwencji lekarza.
Jak określić ból brzucha i miednicy?
Ból brzucha i miednicy odczuwany jest jako dyskomfort, występujący w dolnej części ciała. Może być ostry, kłujący, albo tępy i pulsujący. Niekiedy nasila się i zanika na przemian. Może przybrać różne natężenie w zależności od aktywności; nasila się przy kaszlu, ruchach czy zmianie pozycji ciała. Jeśli bólom brzucha i miednicy towarzyszy gorączka, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, wzdęcia, nietypowe krwawienie z pochwy, dyskomfort podczas oddawania moczu lub stosunku, to lekarz jest w stanie szybko i trafnie określić jednostkę chorobową.
Niekiedy jednak, ból brzucha i miednicy może promieniować do innych części ciała, jak plecy czy kończyny dolne, sugerując inne schorzenia, niż te, które występują w obrębie jamy brzusznej. Dlatego w zakresie diagnostyki ogólnomedycznej objawów ze strony przewodu pokarmowego i układu moczowo-płciowego tak ważna jest rozpoznanie różnicowe.
Już dziś zapraszamy Państwa na szkolenie „Diagnostyka ogólnomedyczna schorzeń brzucha i miednicy w zakresie układu trawiennego i moczowo-płciowego”, którego pierwsza edycja zaplanowana jest na wrzesień 2024 roku.
Więcej szczegółów na stronie: https://versusmedicus.pl/diagnostyka-medyczna-i-roznicowa/.
Jakie choroby objawiają się bólem brzucha i miednicy?
Generalnie przyczyny bólu brzucha i miednicy klasyfikuje się w trzech kategoriach, jako choroby:
- Układu pokarmowego (perforacja przewodu pokarmowego, nadwrażliwość pokarmowa, ostre zapalenie żołądka i jelit, stany zapalne: uchyłków jelita grubego, wyrostka robaczkowego, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego, trzustki, zator tętnicy krezkowej, zakrzepica żył trzewnych, tętniak aorty brzusznej, rak jelita grubego, niedrożność jelit, zespół drażliwego jelita, choroba Leśniowskiego-Crohna, colitis ulcerosa)
- Układu moczowego (infekcje lub zapalenie pęcherza moczowego, zakażenie dróg moczowych, zapalenie nerek, kamica nerkowa, choroby gruczołu krokowego u mężczyzn, przepuklina pachwinowa, dysfunkcje prostaty)
- Układu płciowego (ostre zapalenie przydatków, skręt lub torbiel przydatków, endometrioza, adenomioza, torbiele lub rak jajników, mięśniaki macicy, choroba zapalna miednicy, ciąża pozamaciczna lub inne stany patologii ciąży)
Niestety, bardzo często ból brzucha jest objawem chorób, toczących się poza jamą brzuszną. Najczęstsze diagnozy wskazują na: zawał serca, zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia, zapalenie płuc i opłucnej lub zatorowość płucną, choroby zakrzepowo-zatorowe, tętniak rozwarstwiający aortę.
Ból brzucha i miednicy może powodować również część chorób metabolicznych, które negatywnie wpływają na rozkład i przetwarzanie składników pokarmowych, zwiększone stężenie wapnia we krwi, cukrzyca, choroby tarczycy lub nadnerczy.
Bardzo często przyczyną bólu brzucha i miednicy jest stres. Przypadłości te mogą mieć związek z podrażnieniem okolicznych nerwów, dysfunkcją więzadeł oraz mięśni dna miednicy. Ogromną rolą fizjoterapeuty czy osteopaty jest to, żeby w badaniu palpacyjnym tkanki łącznej dotrzeć do źródła napięcia, które powoduje odczucia bólowe, występujące z różnym nasileniem i częstotliwością.
Metody leczenia schorzeń brzucha i miednicy
Dobór metody leczenia bólu brzucha i miednicy musi być poprzedzony szczegółową diagnostyką, mającą na celu znalezienie przyczyny dolegliwości. Niekiedy ból brzucha i miednicy występuje epizodycznie u osoby zupełnie zdrowej. Wtedy wystarczające będzie doraźne leczenie objawowe z zastosowaniem środków rozkurczowych, przeciwbólowych czy przeciwzapalnych. W wielu przypadkach taki ból oznacza jednak poważniejszą chorobę, wymagającą operacji chirurgicznej i leczenia specjalistycznego.
Rozpoznanie choroby lub dotarcie do jej przyczyny zaczyna się od badania palpacyjnego brzucha. Niekiedy konieczne jest badanie krwi, moczu, USG lub inne, zlecone przez specjalistę, w zależności od potrzeby. Kluczowy w postawieniu trafnej diagnozy jest wywiad z pacjentem na temat objawów, towarzyszących bólowi brzucha i miednicy, ze szczególnym uwzględnieniem objawów ze strony przewodu pokarmowego i układu moczowo-płciowego.
W leczeniu bólu brzucha i miednicy doskonałe efekty przynosi terapia manualna, terapia powięziowa czy osteopatia. Nie bez powodu, wielu Pacjentów trafia w pierwszej kolejności do gabinetu terapeuty manualnego lub fizjoterapeuty.
Sprawdź także: Diagnostyka różnicowa w leczeniu różnego rodzaju schorzeń