Wśród wielu sposobów terapii manualnej na szczególną uwagę zasługuje metoda manipulacji powięzi według Stecco. System terapeutyczny wprowadzony przez włoskiego fizjoterapeutę Luigi Stecco został opracowany w oparciu o wnikliwą analizę anatomii i fizjologii człowieka, ogromne doświadczenie terapeutyczne oraz tysiące przeprowadzonych zabiegów i badań naukowych. Istotą metody Stecco jest całościowe podejście do terapii z ukierunkowanym działaniem na określone punkty na ciele człowieka.
Znaczenie powięzi w anatomii człowieka
Powięź jest elementem systemu tkanki łącznej. Zarówno otacza, jak i przenika wszystkie narządy, mięśnie, pęczki mięśniowe, pojedyncze włókna nerwowe, naczynia krwionośne, kości i inne struktury. Jest nieprzerwaną, trójwymiarową siecią tkanki okalającą wszystkie struktury. Rozciąga się od głowy do stóp, od przodu do tyłu i od wewnątrz do zewnątrz. Bierze udział w procesach hemodynamicznych i biochemicznych.Odpowiada więc za:
- łączenie elementów ciała w jedną całość
- utrzymanie całości strukturalnej
- określenie kształtu i wielkości mięśnia
- zapewnienie podporu i ochrony naczyniom, nerwom i naczyniom limfatycznym
- absorbowanie wstrząsów
- dostarczenie substancji międzykomórkowej
- ułatwienie komunikacji międzykomórkowej
- umożliwienie naprawy po urazie
- przenoszenie sił
- koordynowanie ruchów.
Dlaczego manipulacje powięzi są takie ważne?
Manipulacja powięzi jest metodą terapii manualnej, którą charakteryzuje całościowe podejście do terapii. Powięź łączy poszczególne elementy ciała w jedną całość, w skutek czego ruchy są złożone, a jeden segment ciała wpływa na drugi. Dzięki innowacyjnemu podejściu, manipulacja powięzi pozwala badać powiązania między różnymi patologiami występującymi u pacjenta oraz dobrać indywidualną metodę leczenia tak, aby cały system odzyskał fizjologiczną równowagę.
Wskazania do manipulacji powięzi metodą Stecco
Ponieważ metoda Stecco wyróżnia się kompleksowym podejściem i wysoką skutecznością szczególnie zalecana jest w leczeniu schorzeń takich jak:
- bóle pleców
- rwa barkowa i kulszowa
- bóle przeciążeniowe mięśni i stawów
- ograniczenia ruchomości stawów
- stany pourazowe i pooperacyjne
- choroby reumatoidalne
- przewlekłe bóle, trwające miesiące czy lata
- bóle zlokalizowane w różnych obszarach narządów ruchu.
Przygotowanie do terapii manipulacji powięzi
Przygotowaniem do manipulacji powięzi jest bardzo szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta, przebytych urazów, stanów zapalnych, przeciążeń statycznych czy dynamicznych, złamań, zwichnięć, oparzeń czy odmrożeń, niedożywienia, albo przejedzenia. Ze względu na to, że powięź łączy każdą strukturę w całość jest to szczególnie pomocne w zdiagnozowaniu źródła bólu. Bardzo często jednak dolegliwości nie mają uchwytnej przyczyny. Mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych, przyczyn hormonalnych, albo z przebytej traumy. Powięź jest bardzo mocno unerwiona i dlatego to w układzie powięziowym należy szukać przyczyny dysfunkcji, bólu czy złego samopoczucia.
Jak wygląda terapia manipulacji powięzi?
W pierwszej fazie terapeuta diagnozuje w jaki sposób rozchodzą się napięcia w ciele pacjenta. Rozpoznaje dotykiem zmiany orientacji włókien kolagenowych, zwiększenie ich liczby i struktury. Zwiększenie gęstości substancji międzykomórkowej powięzi, tak zwana densyfikacja prowadzi do zgrubienia i organiczenia ruchomości tkanek. Manualne sprawdzenie napięcia tkanek pozwala określić przyczynę i miejsce dysfunkcji wpływającej na dolegliwości pacjenta.
Właściwa terapia polega na manipulacji określonych punktów na ciele pacjenta, zwanych centrami koordynacji oraz centrami fuzji. Wykonanie na nich głębokiego masażu ma na celu przywrócenie odpowiedniej funkcji w obrębie tkanek oraz zmniejszenie dolegliwości.
Bezpośrednio po zabiegu pacjent czuje się lepiej, ale po kilku godzinach pojawia się ból wywołany stanem zapalnym, który jest naturalną częścią leczenia. Stan zapalny mija samoistnie średnio po maksymalnie 72 godzinach, a po niecałych 100 godzinach po przeprowadzonej terapii efekty leczenia stają się bardzo widoczne.
Przewaga metody manipulacji powięzi według Stecco nad innymi technikami
Zasadniczą różnicą między metodą Stecco a tradycyjnymi metodami fizjoterapeutycznymi jest uznanie powięzi za koordynatora ruchu. Klasyczna terapia traktowała powięź jako błonę, stanowiącą ochronę i zabezpieczenie struktur ciała. Nowoczesna metoda pracy na powięzi opracowana przez fizjoterapeutę Luigi Stecco zakłada całościowe podejście do ciała. Poszczególne jego segmenty traktowane są jako pojedyncze ogniwa łańcucha tkankowego, którego ciągłość zapewnia powięź. Metoda ta zorientowana jest na poszukiwanie nie tyle miejsca bólu, co przede wszystkim jego przyczyny, która może być znacznie oddalona od miejsca manifestacji bólowej.
Efekty manipulacji powięzi
Manipulacja powięzi jest innowacyjnym systemem leczenia o bardzo dużej skuteczności w zwalczaniu wielu dysfunkcji i innych objawów aparatu ruchu oraz dolegliwości internistycznych. Przynosi spektakularne efekty:
- zwalcza dolegliwości bólowe aparatu ruchu
- leczy zaburzenia układu ruchu, układu trawiennego
- niweluje ograniczenia ruchomości
- eliminuje napięcie bólowe głowy
- leczy zaburzenia posturalne
- koryguje wady postawy
- eliminuje przeciążenia układu kostno-stawowego i mięśniowego
- wspomaga leczenie czynnościowych zaburzeń układu trzewnego.
Zobacz także:
- Rola tkanki łącznej w prawidłowym działaniu układu ruchuPodstawowym budulcem układu kostnego człowieka jest tkanka łączna szkieletowa. Wyodrębnione w niej tkanki – kostna i chrzęstna, stanowią fundament układu ruchu, zapewniając stabilność i wytrzymałość całego szkieletu. Dzięki tkance łącznej, kości mogą skutecznie przenosić siły mięśni, umożliwiając swobodne ruchy i chroniąc narządy wewnętrzne przed urazami.
- Dotyk tensegracyjny w leczeniu zaburzeń mięśniowo – szkieletowychTensegrity Touch to nowoczesna metoda leczenia, która pomaga skutecznie redukować napięcie mięśniowe i poprawiać elastyczność powięzi, co zmniejsza lub całkowicie eliminuje przewlekłe dolegliwości bólowe. Dzięki delikatnym technikom ścinania, nacisku i skręcania, terapeuta wspomaga naturalne procesy samoregulacji organizmu, pomaga przywrócić równowagę i ruchomość stawów Pacjenta.
- Czym jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe?Pośród metod terapeutycznych, stosowanych w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych, przywrócenia prawidłowej funkcji powięzi i wsparcia obszarów osłabionych przez jej uszkodzenie, najbardziej skutecznym okazuje się rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. Mobilizacja powięzi, zwiększenie jej elastyczności oraz rozluźnienie i rozciągnięcie powięzi w celu złagodzenia napięcia, likwiduje wiele schorzeń i dolegliwości oddalonych od miejsca bólu zarówno czasowo, jak i przestrzennie.