Versus Medicus

Czym jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe?

Pośród metod terapeutycznych, stosowanych w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych, przywrócenia prawidłowej funkcji powięzi i wsparcia obszarów osłabionych przez jej uszkodzenie, najbardziej skutecznym okazuje się rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. Mobilizacja powięzi, zwiększenie jej elastyczności oraz rozluźnienie i rozciągnięcie powięzi w celu złagodzenia napięcia, likwiduje wiele schorzeń i dolegliwości oddalonych od miejsca bólu zarówno czasowo, jak i przestrzennie.

Rozluźnienie mięśniowo-powięziowe

Jak wygląda rozluźnianie mięśniowo-powięziowe?

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe polega na takim oddziaływaniu fizjoterapeuty na źródło bólu, które doprowadzi do osiągnięcia prawidłowego funkcjonowania powięzi. Zastosowanie techniki manualnej rozluźniania mięśniowo-powięziowego, każdorazowo poprzedzone jest szczegółowym badaniem pod kątem spięć i zaburzeń przesuwalności tkanek. 

Diagnostyka palpacyjna pasm mięśni i powięzi oraz wywiad z Pacjentem, pozwala rozpoznać nie tylko miejsce występowania dysfunkcji, ale również dotrzeć do pierwotnych przyczyn problemu. Właściwa ocena dysfunkcji powięziowych, umożliwia również wczesne wykrycie restrykcji, które w przyszłości mogłyby stać się dla Pacjenta sporym obciążeniem i przyczyną wielu schorzeń „nieznanego” pochodzenia.  

U podstaw rozluźniania mięśniowo-powięziowego leży więc holistyczne podejście do ludzkiego ciała i traktowanie organizmu jako spójnej całości. 

Techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe może być przeprowadzone z zastosowaniem różnych technik manualnych. W celu rozluźnienia napiętej powięzi, przywrócenia jej elastyczności i wyeliminowania dyskomfortu lub bólu, bardzo skuteczny okazuje się masaż tkanek głębokich oraz manipulacja powięzi. Więcej o manipulacji powięzi przeczytasz tutaj: https://versusmedicus.pl/czym-rozni-sie-metoda-manipulacji-powiezi-wedlug-stecco-od-innych-technik-terapeutycznych/

Kiedy rozluźnianie mięśniowo-powięziowe ma zastosowanie?

Aby rozluźnianie mięśniowo-powięziowe przyniosło zamierzone efekty, fizjoterapeuta poszukując źródła dolegliwości, musi zbadać cały układ taśm mięśniowo-powięziowych. Niekiedy objawy bólowe, sztywność czy nadmierne napięcie występują na obszarze znacznie oddalonym od miejsca dysfunkcji. 

Miejscowe opracowanie tkanek miękkich przynosi tylko chwilową poprawę, źródło bólu jednak nie zostaje wyeliminowane i po pewnym czasie dolegliwości wracają. Inaczej wygląda terapia punktów spustowych technikami rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Trigger points to zlokalizowane w mięśniach i powięzi, bolesne i wyczuwalne zgrubienia, które ograniczają ruchomość odcinkową i dają objawy bólowe, promieniujące do różnych obszarów ciała. Rozluźnienie metodą palpacyjną tych punktów, bezpośrednio eliminuje przyczyny bólu w miejscach, niekojarzonych dotąd z powięzią. Opis metody anatomii palpacyjnej znajdziesz w artykule: https://versusmedicus.pl/zastosowanie-anatomii-palpacyjnej-w-diagnostyce-i-terapii/

Skuteczność rozluźniania mięśniowo-powięziowego

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe jest niezwykle skuteczne w leczeniu restrykcji tkankowych, których przyczyna niekiedy znajduje się w znacznej odległości od miejsca zgłaszanych dolegliwości. Właściwie zastosowane techniki powięziowe, oparte na pracy dłońmi fizjoterapeuty prowadzą do:

  • zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania dolegliwości bólowych,
  • przywrócenia prawidłowej przesuwalności struktur względem siebie,
  • poprawy ruchomości odcinkowej,
  • zmniejszenia sztywności i uczucia napięcia mięśni,
  • zmniejszenia bólu głowy, w tym napięciowego bólu głowy.

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe pozwala fizjoterapeucie opracować restrykcje powięziowe oraz rozluźnić nawet trudno dostępne spięcia, w takim stopniu, jaki prowadzi do zupełnego wyleczenia dolegliwości bez stosowania farmakoterapii lub interwencji chirurgicznej.

Scroll to Top